העובדות

השפעות סביבתיות

ההשפעות הסביבתיות של הרחבת הטיילת לא נבדקו לעומקן. אנו חוששים מאוד מכך שהבניה בבטון לא רק שתכסה חלק נכבד מהחוף, אלא תיצור סחף של חול ותוך כמה שנים תעלם רצועת החוף היקרה לנו. תהליך כזה כבר קרה בחוף מנדרין (חוף הצוק הצפוני) ובחוף הילטון עקב בנייה בבטון.

כבר כיום, בשעת גאות או בזמן סערה, המים עלולים להגיע לקו הבניה וליצור מצב שבו לא נשאר חוף חולי, אלא רק טיילת בטון שמגיעה עד לקו המים. כמו כן, לאור המקרים בעבר אנו חוששים שלאורך זמן הבטון יתבלה ויהיה לא בטיחותי ולא תהיה גישה למים כלל.

מדברי הביקורת שכתב הגיאולוג הימי ד"ר יעקב ניר, לגבי תוכנית השיפוץ:

"אחת החזיתות החדשות שנפתחה לאחרונה הינה בחופי תל אביב, שם החלו בעבודות "פיתוח" נרחבות של הרחבת הטיילת על חשבון החוף החולי ("פלאז'ה" בלע"ז). זוהי תוכנית פוגענית ביותר, חסרת אחריות סביבתית אשר תקטין במידה משמעותית ביותר את רצועת החוף החולי מחד ותגביר, עקב קרבה יתירה של מבני הבטון לקו המים את סכנת הרס החוף מאידך. מאז סכירת הנילוס באסואן והארכת שובר-הגלים הראשי של נמל אשדוד באמצע שנות השישים, חופי ישראל הנמצאים מצפון לנמל, מאשדוד ועד לעכו למעשה אינם ניזונים בחול מיובא. כל גריעה של חול, ובכל דרך שהיא, החל בחול הנכלא בגופים ימיים או לידם וכלה בכיסויו על ידי מבנים קשיחים וקלים כאחד הינו אובדן מוחלט של פיסת חוף שחיוניותה בל תסולא בפז. אי לכך פעולות ההרחבה של הטיילת נוגדת כל הגיון סביבתי והינה מעשה אשר לא יעשה באף לא אחת ממדינות OECD . לא רק שלא מחסלים חופים על פי השיטה הישראלית אלא להיפך, במדינות אלה קיימות מערכות הזנה-מלאכותית בחול למטרת שימור החוף ואפילו להרחבתו. רצוי כאן להזכיר כי בסוף שנות השישים – תחילת השבעים עיריית תל אביב באמצעות חברת אתרים הרחיבה את כבישי האורך והעתיקה את הטיילת מערבה וגם אז על חשבון החוף החולי.
תרוציה המוזרים של עיריית תל אביב כפי שמבטא אדריכל העיר יואב דוד כי לכאורה נגזלים מהחוף החולי 6% בלבד הינה בלשון המעטה זריית חול בעיניים (ילמדנו מר דוד כיצד הגיע לערך זה). גם קביעתו חסרת הביסוס שהטמפרטורה של רצועת החול בעורף החוף הינה של 70 מעלות הינה הגזמה רבתי! ולגבי השטח שיאבד, הכיצד רצועת בניה ברוחב ממוצע של 8מ' ואפילו רק 5מ' הינם 6%? האם בתל אביב חופים ברוחב ממוצע של 100 מ'? שנית, אם כבר מחשבים הרי החישוב צריך להעשות לגבי רוחב החוף בתקופת החורף שעה שהחופים מאבדים חלק ניכר מרוחבם ואז אותם 8 מ' עלולים להגיע ל-30% ואולי אף יותר מכך! כך שלמעשה זוהי הצגה מכוונת של נתונים שגויים במטרה להפחית מהרושם השלילי של מייזם הזוי זה ולכאורה להוליכנו שולל. "

מינהל (לא) תקין

למרות הרגישות של בניה על חוף הים והסכנות הסביבתיות הברורות הנשקפות מכך, העיריה מעולם לא ערכה והגישה תסקיר סביבתי לגבי הרחבת הטיילת, כפי שנקבע בתמ"א 13 (תוכנית המתאר המסדירה את הבניה בחופים). כמו כן, העיריה וחברת אתרים קיבלו אישורי עבודה לצורך שיפוץ הטיילת הקיימת והמבנים הקיימים בלבד. מכאן משתמע שהעיריה בונה בחוף ללא אישורי הבניה המתאימים והבניה היא אינה כחוק.
הליך שיתוף הציבור נעשה באופן מצומצם, נכחו בו 108 אנשים בלבד, והעירייה בחרה להתעלם מכל ההתנגדויות שהובעו בהליך זה. כמו כן בחרה העירייה להתעלם מערר על התוכנית שהגישו חברות המועצה מיטל להבי (מרצ) ושרון מלכי (עיר לכולנו).

עיון מעמיק בתוכנית החדשה מגלה כי 50% משטחי הטיילת החדשה מיועדים לעסקים – כלומר העירייה מתכננת את הטיילת החדשה על חוף הים כשטח מסחרי. העירייה פוגעת במשאב הטבע החשוב ביותר של תל אביב בשל מניעים כלכליים, וחושבת שהתושבים יעדיפו קניון על שפת המים במקום בילוי רגוע על חוף הים.

בתאריך 14.4.13 דנה השופטת מיכל אגמון-גונן בתביעה שהגשנו כנגד העיריה וחברת אתרים לגבי הבניה בחוף, על סמך העובדות שהוזכרו. השופטת קיבלה את תביעתנו ופסקה כי העירייה לא תמשיך את העבודות בקטעים נוספים לפני שתערוך תסקיר סביבתי כנדרש בחוק ולפני שתערוך הליך שיתוף ציבור נוסף.

עלות התוכנית

עלותה ההתחלתית של התוכנית היא 150,000,000 ש"ח מכספי המסים שלנו. האם השיפוץ הזה באמת נחוץ? בסכום שכזה ניתן לעשות שינוי נרחב במערכת החינוך בעיר, בתשתיות באזורים מוזנחים ועוד. בינתיים סוגרת העירייה חלק גדול מחופי הרחצה בטענה שאין לה מספיק כסף לשלם למצילים….

מדרגות הבטון בחוף מנדרין. צולם: אפריל 2013

קיר הבטון בחוף הילטון. צולם: אפריל 2013

תשריט הבניה.
בירוק - השטח המאושר לבניה

בורוד – שטח לא מאושר

בורוד כהה - שטח חריגת הבניה בקטע גורדון-פרישמן

חוות דעת של דוקטור במחלקה הגיאולוגית של אוניברסיטת הוואי לגבי מבנים שנבנים קרוב לקו החוף:
"יש להם השפעה שלילית על החוף מכיוון שכאשר הגלים מגיעים אליהם הם נשברים ופוגעים בהם באנרגייה גדולה יותר מאשר גל ששוטף חוף חולי רגיל. יותר חול נשטף מהחוף וזה גורם לאיבוד של חוף"
ולכל מי שתוהה אם גלים יכולים להגיע לטיילת אז כן – ישנם לא מעט מקרים כאלה של סערות בחורף ועכשיו עם צימצום החוף מספר המקרים האלה יגדל.

לקריאת הכתבה המלאה בנושא הקישו כאן

:עמדת החברה להגנת הטבע

להצגת המסמך הרשמי של החברה להגנת הטבע הקישו כאן

:בטון בגוון כורכרי
sand_curcar_color